I Konkurs Ortograficzny "O pióro Potockiego" rozstrzygnięty!

 

Znamy już laureatów I Konkursu Ortograficznego "O pióro Potockiego"!

W tym roku, w pierwszej odsłonie konkursu, uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich zmierzyli się z tekstem dyktanda autorstwa Stanisława Lema ze zbioru "Dyktanda czyli w jaki sposób wujek Staszek wówczas Michasia – dziś Michała – uczył pisać bez błędów" (tu więcej informacji o tym zbiorze).

Tekst dyktanda

Przeleciały trzy pstre przepiórzyce przez trzy pstre kamienice, poczem zjadły pięćdziesiąt deka rzeżuchy. W tym samym czasie chrząszcz brzmiał w trzcinie. Brzmiał tak górnie i chmurnie, że nawet zadżumione makolągwy wielce się dziwowały. Pod płotem siedziała sójka i gdakała, ponieważ uczyła się obcych języków. Wtem coś huknęło w chaszczach i w dachu chałupy chyżo otwarła się charakterystyczna przestrzelina. Bór zaś szumiał, a siedzący w kucki borowik był łechtany po kapeluszu przez liczne ślimaki, które chowały się chędogo w swoich muszelkach. Rodzina złożona z sześciorga skrzatów skrzętnie krzesała ogień przy pomocy hubki i krzesiwa. Iskry padały na chrust, lecz ten opornie jeno hałaśliwie trzaskał zamiast wybuchnąć płomieniem. “Nic z tego nie będzie” - rzekł najstarszy z krasnoludów i krzesiwem przyłożył rodzince.

Wyniki

Na pierwszym miejscu uplasował się Piotr Leszczyński (3c) z najwyższym możliwym wynikiem, czyli tekstem napisanym bezbłędnie. Drugie miejsce zajęła Maja Sienkiewicz (2c), trzecie - Wiktoria Magdziarz (2b). Drugie i trzecie miejsce zostały przyznane dopiero po rozegraniu dogrywki - w fazie głównej uczennice popełniły bowiem zaledwie po jednym błędzie.

Gratulujemy! Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego.