Zespół naszych uczniów Akademii Pileckiego zdobywa kolejne doświadczenie

Nasi uczniowie biorą udział w Akademii Pileckiego, programie dla młodzieży zainteresowanej historią XX wieku, w czteroosobowym zespole realizują własny projekt dotyczący bohaterów i wydarzeń Wilanowa. W listopadzie odbędzie się finał projektu, wystawa dotycząca historii Wilanowa i okolic podczas II wojny światowej, w szczególności poprzez ważne osoby takie jak Tadeusz Matuszewski czy Stefan Cendrowski.

Uczniowie przygotwując wystawę poszukują informacji o bohaterach związanych z Wilanowem nie tylko w internecie, ale również tradycyjnie, poprzez kontakt ze świadkami wydarzeń oraz współpracę z takimi instytucjami jak Wojskowe Biuro Historyczne, Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego oraz Instytut Pileckiego. Stefan Cendrowski, to postać fascynująca i związana z naszym Wilanowem. Nauczyciel i burmistrz Wilanowa, legionista, uczestnik wojny 1920 oraz członek AK, dlatego uczniowie razem z nauczycielką historii, aby zdobyć o nim więcej informacji, niż oficjalna krótka notatka w internecie, wybrali się do Wojskowego Biura Historycznego im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego w Warszawie, gdyż właśnie tam znajduje się karta osobowa burmistrza oraz inne dokumenty z jego działalności niepodległościowej. Uczniowie zainteresowani losami mieszkańców Wilanowa i tzw. Sadyby Oficerskiej zapoznali się z dokumentacją nie tylko Stefana Cendrowskiego, ale również Tadeusza Matuszewskiego, kolejnego bohatera wystawy. Archiwiści WBH zaprezentowali młodzieży akta osobowe bohaterów, w tym wnioski o odznaczenie Krzyżem Walecznych.

Dodatkowo zespół mógł zapoznać się z dokumentacją architektoniczną Pałacu Saskiego, która jest obecnie podstawą precyzyjnych planów odbudowy pałacu. Ten unikatowy materiał wzbogaciła prezentacja fotografii Pałacu Saskiego i przylegającego do niego placu z lat 20. i 30. XX wieku.

Najciekawszym zbiorem archiwaliów, jakie mogli obejrzeć w WBH nasi uczniowie były tzw. depozyty żołnierskie czyli najbardziej osobiste rzeczy żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, którzy realizując działania bojowe zdawali je do depozytu. Spośród 1700 depozytów, uczniowie wybrali losowo kilka z nich, a po ich otwarciu (kilka zostało otwartych po raz pierwszy od czasu przekazania ich z Wielkiej Brytanii do Polski) mogli zapoznać się z poruszającym losem konkretnego żołnierza, który najczęściej pochodził z polskich kresów i razem z Armią Andersa przeszedł szlak bojowy od ZSRS, przez Persję i Palestynę aż do Włoch. Listy do bliskich, fotografie, odznaczenia wojskowe, legitymacje, pieniądze, obrączki, fragmenty umundurowania, przybory toaletowe… stały się po latach nośnikami pamięci po żołnierzach, którzy oddali życie za wolną Polską i za nas. Dziś mogliśmy się pochylić nad ich życiem – często jako pierwsi obywatele ponownie wolnej Polski.   

Wizyta w WBH była też okazją do zapoznania się z pracą archiwistów z wydziału konserwacji zasobów, dzięki którym zaprezentowano różne sposoby ratowania, rekonstrukcji i opracowywania zbiorów (szczególnie interesująca była prezentacja sposobu działania komory fumigacyjnej).