Skala Mohsa

SKALA TWARDOŚCI MOHSA - kolekcja 10 okazów

Pojęcie twardości ma dla mineralogów specjalne znaczenie. Określenie twardości minerału to znaczący krok w celu identyfikacji badanego minerału. 

Stopień twardości minerału to stopień odporności jego powierzchni na zarysowanie innym materiałem.

Diament jako najtwardszy z wszystkich substancji może być zarysowany tylko drugim diamentem.

Ok. 200 lat temu, dokładnie w 1812 r., Friedriech Mohs, niemiecki mineralog, stworzył 10-stopniową skalę służącą do określania względnej twardości minerałów.

Od jego nazwiska skala ta nosi nazwę "skali (twardości) Mohsa". Mohs uporządkował 10 wzorcowych minerałów według ich rosnącej twardości:

'1' oznacza najmniej twardy minerał w tej skali, 10-tką oznaczony jest diament. Oznacza to, że każdy minerał skali może zarysować wszystkie inne minerały leżące na skali poniżej jego, a jednocześnie może być zarysowany przez wszystkie minerały ułożone na skali powyżej niego.

     Skala twardości Mohsa:

                                                                                      1 - talk                            2 - gips                           3 - kalcyt     

                                                                                      4 - fluoryt                       5 - apatyt                        6 - ortoklaz

                                                                                      7 - kwarc                        8 - topaz                         9 - korund      

                                                                                                                            10 - diament

 Także twardość otaczających nas substancji można określić za pomocą skali Mohsa, i tak np. paznokieć ludzki ma wartość - 2,5 (dwa i pół), moneta miedziana - pomiędzy 3 i 4, ostrze noża lub igła - 5, szkło okienne - 5,5 (pięć i pół), itd.               

Wirtualny spacer po naszej szkole

Zespół Szkół nr 79 im. Stanisława Kostki Potockiego w Warszawie położony jest Wilanowie, królewskiej dzielnicy dzielnicy miasta stołecznego Warszawy. Kilkaset metrów od nas znajduje się Pałac w Wilanowie wraz z malowniczymi ogrodami pałacowymi. Z okiem naszej szkoły możemy podziwiać piękny, zielony ogród szkolny oraz wieżę XVIII wiecznego kościoła św. Anny projektu architekta Jana Kotelnickiego. 

 

Dla tych, którzy chcą przyjeżdżać do szkoły na rowerze lub hulajnodze czekają zadaszone wiaty, gdzie można zaparkować swój pojazd. Trzeba jednak przyjechać odpwiednio wcześnie, aby znaleźć dobre miejsce, gdyż komunikacja rowerowa cieszy się u nas dużym zainteresowaniem. Teren szkoły jest monitorowany, co znacznie poprawia bezpieczeństwo naszych pojazdów. 

Fot. wiaty z rowerami 

Piewszym miejscem, do którego trafiają nasi uczniowie jest szatnia wyposażona w indywidulane, zamykane szafki.

Fot. szatnia

Sekretariat znajduje się na parterze. Pracujące tu panie mają zawsze dużo roboty, ale zawsze są dla nas przyjazne i uśmiechnięte i pomagają załatwić nawet najbardziej skomplikowane sprawy. 

Fot. sekretariat

Gabinet pani dyrektor to czasem miejsce trudnych rozmów, ale znacznie częściej jesteśmy tu zapraszani, aby dzielić się swoimi pomysłami. To tu tworzyły się zasady wielu inicjatyw Samorządu Uczniowskiego, m.in. konkurs siłowania na rękę czy dzień bez plecaka. 

Fot. gabinet

Wędrując po schodach na wyższe piętra możemy powtórzyć sobie najważniejsze informacje z zakresu różnych przedmiotów - podstawowe wzory matematyczne, daty historyczne i ciekawe wydarzenia. Ze schodowej "ściągawki" dowiemy się m.in., że patron naszej szkoły, Stanisław Kostka Potocki, założył pierwsze w Polsce muzeum sztuki dostępne dla zwiedzających. 

Fot. schody

Sam patron spogląda na nas z portetu, który zawieszono na półpiętrze ostatniej kondygnacji. 

Fot. portet Stanisława Kostki Potockiego.

W holu głównym drugiego piętra nasi uczniowie spotykają się na przerwach. Jest to miejsce, gdzie można wygodnie odpocząć i zregenerować siły przed kolenymi lekcjami. Wyznaczono też dwie specjalne "strefy ciszy", które są bardziej przyjazne dla uczniów potrzebujących skupienia i powtórzenia materiału przed kolejną lekcją. 

 

Czytelne zegary przypominają nam o czasie rozpoczęcia lekcji. W naszej szkole już od kilku lat nie ma tradycyjnych dzwonków. Dzięki temu jest tu znacznie ciszej, a proces przejścia od przerwy do lekcji przebiega znacznie łagodniej. 

 

Nasze pracownie są przestronne, oświetlone najnowocześniejszymi lampami LED. Już nigdy nie będzie nas rozpraszał łomot dogorywającej jarzeniówki. A samo światło jest ciepłe i przyjazne dla oczu. Jest też dużo bardziej energooszczędne. Dzięki temu chronimy naszą planetę, a zaoszczędzone pieniądze możemy przeznaczać na zakup pomocy dydaktycznych. 

 

Wszystkie pracownie wyposażone są w komputery i rzutniki multimedialne, wiele z nich wykorzystuje już technologię LED - są szybkie, ciche i praktycznie bezawaryjne. 

 

W pracowni historycznej powstało jedno z pierwszych w Warszawie centrum do prowadzenia lekcji w trybie hybrydowym. W lekcji moga uczestniczyć zarówno uczniowie w szkole, jak również ci pozostający w domach. Duży monitor pozwala prowadzącemu pozostawać w kontakcie wzrokowym ze wszystkimi uczniami uczestniczącymi w lekcji online. 

Fot. monitora w pracowni historycznej. 

W pracowni geograficznej, oprócz tradycyjnych map i atlasów znajduje się mini wystawa skał i minerałów, a także profesjonalna piaskownica hipsometryczna, która odwzoruje w postaci mapy poziomicowej każdy kształt, który usypiemy z piasku. 

 

Nowoczesna pracownia chemiczna umożliwia przeprowadzanie własnych eksperymentów i doświadczeń. 

Fot. pracowni chemicznej

Duża pracownia multimedialna to miejsce spotkań z ciekawymi ludźmi. To także tutaj nasza Rada Pedagogiczna podejmuje kluczowe decyzje dotyczące naszego liceum. 

 

Nasz zespół pań i panów woźnych dba o porządek w pracowniach i na korytarzach. Alergicy mogą czuć się u nas bezpiecznie. Zresztą wszyscy uczniowie i nauczyciele czują się odpowiedzialni za czystość i prządek w naszej szkole. 

 

Ważną rolę w naszym codziennym życiu szkolnym odgrywa sport. A ponieważ mamy gdzie trenować, lekcje wychowania fizycznego nie są nudne. Duża hala sportowa dzieli się na 3 sektory, przed szkołą znajduje się duże boisko z nawierzchnią trawiastą, o którą dzielnie dbają pracownicy Centrum Sportu Wilanów. Są też tartanowe boiska do koszykówki. Zajęcia wychowania fizycznego odbywają się także na położonym na terenie naszej szkoły basenie Centrum Sportu Wilanów. Po trudach pływania możemy się czasem zrelaksować w jacuzzi.

Fot. hala

Fot. boisko

Fot. basen

Po zakończonych lekcjach bezpieczne przejście dla pieszych prowadzi nas na pętlę autobusową Wilanów, skąd odjeżdżają autobusy we wszystkich kierunkach. Wiele z nich to najnowocześniejsze autobusy elektryczne, które tutaj mają swoje centrum ładowania. 

Fot. przejście

Fot. pętla

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pasowanie na ucznia

Pierwszym zadaniem nowego SU było przywitanie koleżanek i kolegów podczas uroczysrego pasowania na ucznia. Wszystkim pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły i zapewniamy o koleżeńskim wsparciu. Powodzenia!