Erasmus+ w Potockim

Rok szkolny 2020/2021 to pierwsze kroki nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół nr 79 im. Stanisława Kostki Potockiego w Warszawie w programie Erasmus+. Rozpoczęliśmy realizację projektu „The Breakthrough Project – wielopłaszczyznowy rozwój kadry na miarę Europy”.

Zaangażowanie 17 nauczycieli z grona 116 pracujących w liceum i szkole podstawowej ma pobudzić kadrę placówki, a w konsekwencji całą społeczność szkolną do własnego rozwoju i tworzenia mostów współpracy ze szkołami z innych krajów Europy. Zależy nam na doskonaleniu kompetencji językowych (zwłaszcza w obszarze języka angielskiego), poznaniu innowacyjnych metod i form pracy z uczniem z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii informacyjno-komputerowych (m.in. CLIL, blended learning). 

Szersze otwarcie naszej społeczności na wielokulturowość, wszak z każdym rokiem zwiększa się u nas liczba uczniów obcokrajowców, to realna pomoc w wyrównywaniu szans edukacyjnych takich uczniów i okazja do integracji międzykulturowej. Nawiązanie współpracy z uczniami z innych krajów Europy to wielka szansa na wymianę doświadczeń dzieci i młodzieży oraz kadry pedagogicznej, co może zaowocować aktywnością na polu inicjatyw europejskich.

Dalszą perspektywę wyznacza złożony przez zespół nauczycieli wniosek o akredytację programu Erasmus + w naszej szkole w latach 2021-2027.

Dokumenty projektowe

Regulamin Udziału Młodzieży w Projekcie ERASMUS+
(Zarządzenie nr 28/2022 Dyrektora Zespołu Szkół nr 79 im. Stanisława Kostki-Potockiego z dnia 10 listopada 2022 r.)

 

Mobilność holenderska dobiegła końca

Wizyta uczniów i nauczycieli z Keizer Karel College dobiegła końca.

Dziś zwiedziliśmy piękne wnętrza Pałacu Kultury i Nauki oraz zobaczyliśmy panoramę stolicy z jego 30. piętra. Następnie pożegnaliśmy naszych niderlandzkich przyjaciół, którzy wyruszyli dalej, aby zwiedzić Kraków.

czytaj więcej

Niezwykła lekcja historii

Za  nami środa, najintensywniejszy dzień wymiany młodzieżowej z Holendrami.

Zaczęliśmy go od zwiedzania Muzeum Życia w PRL, gdzie Pani przewodnik przybliżyła nam realia tych czasów. Następnie wróciliśmy do szkoły na lekcje historii z Panem Markiem Hurdą. Po solidnej porcji historyczno-kulturowych informacji, nasi Erasmusowicze odwiedzili Centrum Sportu Wilanów na sesję pływania pod okiem Pana Piotra Drożaka. Po tej aktywności był czas na odpoczynek i ciepły posiłek, by następnie w grupie pracować nad prezentacja i filmem podsumowującym tę wizytę.

Wieczorem zaś odbyło się spotkanie z rodzicami podczas którego uczniowie przedstawili swoją pracę Rodzicom oraz skosztowali dania przygotowane wspólnie z rodzinami goszczącymi. Rozdane zostały również certyfikaty uczestnictwa w tym wyjątkowym przedsięwzięciu.

czytaj więcej

Erasmusowy dzień na Starówce i w Wilanowie

Drugi dzień mobilności niderlandzkiej w naszym liceum rozpoczęliśmy od gry miejskiej na starówce.

Mimo chłodu, nasi Erasmusowicze dzielnie i sprawnie radzili sobie z postawionymi zadaniami, a przy okazji dowiedzieli się ciekawych informacji na temat historii Polski. Następnie wróciliśmy na królewski Wilanów, gdzie w pięknych wnętrzach Villa Intrata pracownicy Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego przeprowadzili z nami przepyszne warsztaty kulinarne na temat kuchni staropolskiej.

czytaj więcej

Wymiana doświadczeń Erasmus+

W poniedziałek,14 stycznia odbył się Ogólnopolski Dzień Informacyjny, organizowany przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, w którym uczestniczyli nauczyciele naszej szkoły. 

XII Ogólnopolski Dzień Informacyjny zorganizowany przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji to dla naszych nauczycieli okazja do poszukiwania inspiracji i wymiany doświadczeń  w ramach programu Erasmus+ oraz innych programów organizowanych pod egidą Komisji Europejskiej. Nasza szkoła, zarówno Liceum Ogólnokształcące, jak i Szkoła Podstawowa bierze udział w programach Erasmus+. W ramach wymian młodzieżowych współpracujemy ze szkołami m.in. w Holandii, Czechach, Rumunii. 

czytaj więcej

Pierwszy dzień wizyty Holendrów

Piąta mobilność uczniowska w naszym Zespole Szkół rozpoczęta.

W poniedziałek, 13 stycznia przywitaliśmy 6 uczniów i dwójkę nauczycieli z zaprzyjaźnionej Keizer Karel College z Amstelveen. Po powitaniu przez naszych Licealistów i sytym poczęstunku oraz obiedzie wyruszyliśmy na warsztaty na temat haftu wilanowskiego do naszych sąsiadów z Centrum Kultury Wilanów. Podczas warsztatów uczniowie poznali istotę samego haftu oraz własnoręcznie przyozdobili płócienne torby w wilanowskim stylu.

czytaj więcej

Kolejna mobilność za nami

Mobilność czeska niestety już za nami. W piątek, 8 listopada pożegnaliśmy naszych wspaniałych partnerów z 1st International School of Ostrava. 

W przedostatni dzień wizyty nasi uczniowie w ciągu dnia przebywali szkole, pracując nad wspólnym projektem - opracowywali zdobyte materiały, które w marcu zostaną umieszczone na dedykowanym instagramowym koncie naszego projektu. Natomiast wieczorem wybraliśmy się do klubu Hybrydy na świetny koncert zespołu Royel Otis.

czytaj więcej

Trzeci dzień projektu Erasmus+

Środa była trzecim dniem wizyty naszych partnerów z Ostravy. Spędziliśmy go poza murami naszego liceum. Uczestnicy projektu mogli w praktyczny sposób przekonać się, na czym polega zrównoważnony rozwój. Poznali także cząstę historii Warszawy i Polski.

Dzień rozpoczęliśmy od wycieczki na Białołękę do gospodarstwa rodzinnego Rysiny, gdzie właściciel - Pan Andrzej Majlert opowiedział nam o niezwykłej historii tego wyjątkowego miejsca oraz udzielił cennych wskazówek na temat tego czym powinien kierować się lokalny przedsiębiorca w swoich działaniach. Mieliśmy okazję skosztować wspaniałych wypieków i produktów z Rysin oraz zwiedzić całe gospodarstwo.

czytaj więcej

Drugi dzień czeskiej mobilności

Drugi dzień czeskiej mobilności za nami!

Nasi uczniowie rozpoczęli go od spotkania z Panem Krzysztofem Rzymanem, dziennikarzem ekonomicznym, przedsiębiorcą, który przez 8 lat pracował w redakcji gospodarczej Polskiego Radia. Prowadzi popularną warszawską kawiarnię STOR na Tamce oraz niezależne wydawnictwo Stormin The City. Twórca "Zielonego Podcastu" połączył  się z nami prosto z Bangkoku, gdzie obecnie pisze doktorat na temat zrównoważonego rozwoju i podczas prawie godzinnej rozmowy z naszymi Erasmusowiczami przybliżył im ten koncept oraz odpowiadał na gro ich pytań związanych z tym tematem.

czytaj więcej

Goście z Ostrawy w Potockim

Dziś rozpoczęła się kolejna mobilność uczniowska w naszej szkole! Tym razem gościmy uczniów i nauczycieli z 1st International School of Ostrava.

Pierwszy dzień minął nam pod znakiem zwiedzania Wilanowa – Dyrektor Centrum Kultury Wilanów Pan Robert Woźniak przeprowadził wspaniały wykład (w całości po czesku!) o kulturze Polski i naszej Dzielnicy a następnie zabrał nas na spacer po okolicy oraz pięknych ogrodach i Pałacu Jana III Sobieskiego. Dzień zakończyliśmy pysznym poczęstunkiem dla uczniów oraz rodziców goszczących naszych czeskich Erasmusowiczów