Nasza druga wymiana uczniowska Erasmus+ w tym roku szkolnym - zakończona!

Wraz z partnerami z Liceul Teoretic Iulia Hasdeu z Lugoj w Rumunii zrealizowaliśmy projekt pt. Parallel Histories w ramach programu Erasmus+. Projekt zakładał stacjonarną współpracę podczas dwóch tygodniowych mobilności edukacyjnych uczniów, odpowiednio w Polsce i Rumunii. Pierwsza mobilność, czyli nasz wyjazd do Rumunii, odbyła się w kwietniu tego roku i był to wyjazdów naszych uczniów do szkoły partnerskiej. Rumunii przybyli z rewizytą w maju.

Aktywności odpowiadały na cele główne projektu o różnicach i podobieństwach w historii naszych krajów, ze szczególnym uwzględnieniem lat 1944-1989.

W Rumunii odwiedziliśmy wiele miejsc pamięci, pogłębiając swoją wiedzę na temat kultury i historii tego państwa. Odwiedziliśmy Timisoarę, miasto, w którym wybuchła rewolucja 1989 roku. Byliśmy również w mieście Alba Iulia, unikatowym miejscu, w którym w ramach jednego centrum miasta mogliśmy zobaczyć zabytki datowane zarówno na XX w., jak i na czasy rzymskiej prowincji Dacja. Trzecim odwiedzonym miastem była Hunedoara, a właściwie przepiękny zamek znajdujący się w tym miejscu.
Czas spędzony w samym Lugoj i szkole partnerskiej był równie owocny. Nasi uczniowie uczestniczyli w lekcjach i aktywnościach wraz ze swoimi rumuńskimi rówieśnikami. Poza nauką historii, geografii i fizyki próbowano nas również nauczyć regionalnych tańców. Ukoronowaniem naszego wyjazdu była realizacja pracy projektowej, w której grupy zadaniowe porównywały wybrane fragmenty historii naszych państw.

Podczas majowej wizyty Rumunów w Warszawie również nie próżnowaliśmy. Stolica oferuje nam wiele atrakcji, zdecydowaliśmy się więc na nie opuszczanie miasta. Zabraliśmy naszych gości na Stare Miasto i Trakt Królewski, gdzie szukaliśmy śladów historii porównując archiwalne zdjęcia i obrazy ze stanem obecnym. O historii opowiadaliśmy również w parkach i ogrodach - w Łazienkach Królewskich, Ogrodzie Pałacu w Wilanowie oraz na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Te trzy miejsca oraz zajęcia nad brzegiem rzeki Wisły były również okazją do pogłębienia wiedzy naszych uczniów na temat ekologii i znaczenia takich zielonych oaz dla życia miasta.
Zabraliśmy naszych gości na zwiedzanie Muzeum POLIN, co było bezpośrednim wstępem do realizacji drugiej części pracy projektowej. W Rumunii porównaliśmy nasze historie do 1939 roku, podczas pobytu w Polsce skupiliśmy się na czasach najnowszych.

Za ciepłe przyjęcie dziękujemy panu Arturowi Buczyńskiemu, zastępcy burmistrza dzielnicy Wilanów, który ugościł nas w urzędzie dzielnicy i dzielnie odpowiadał na podchwytliwe pytania naszych gości.

Dziękujemy za współpracę nauczycielom z Liceul Teoretic Iulia Hasdeu, z szczególnie panu Horatiu Suciu. Współpraca ta nie byłaby możliwa gdyby nie zaangażowanie naszych nauczycieli i twórców tego projektu pani dyrektor Ewelinie Jankowskiej, pani Małgorzacie Podlewskiej, panu Piotrowi Stankiewiczowi oraz panu Tomaszowi Michalikowi. Serdecznie dziękujemy za wsparcie wszystkim wychowawcom klas oraz nauczycielom i pracownikom szkoły, którzy wspierali młodzież w realizacji tego przedsięwzięcia, szczególnie panu Krystianowi Iwaniukowi oraz panu Mikołajowi Sankowskiemu.

Zaangażowani uczniowie to:

z klasy 2A - Malwina Gwiazda, Dasha Kurova, Antoni Mackiewicz-Olszewski, Małgorzata Osmańska
z klasy 2C - Zfoia Nałęcz, Zuzanna Sadowska, Małgorzata Sipak
z klasy 3A - Gabriela Kalicińska, Mateusz Miller
z klasy 3B - Eric Truppa