SUKCES NASZYCH UCZNIÓW W OGÓLNOPOLSKIM PROJEKCIE HISTORYCZNYM

25 maja w Sali Balowej Zamku Królewskiego w Warszawie odbyła się finałowa Gala Ogólnopolskiego Projektu Historycznego „Łączka i inne miejsca poszukiwań 2022/2023". Byliśmy tam i my - uczniowie z klasy 1c Wiktoria Nadolska, Lena Osak, Ustyna Maksysko, Karolina Jastrzębska, Magdalena Pietras, Szymon Gieleciński, Bartosz Kaczorowski, Szymon Włodarczyk

pod opieką nauczycielki historii p. Karoliny. Nasza finałowa etiuda filmowa znalazła się wśród zwycięzców i mogliśmy wziąć udział w tym niesamowitym wydarzeniu. Podsumowaliśmy pół roku naszego zaangażowania w projekt oraz spotkaliśmy się z uczniami z całego kraju. Przedstawiciele naszej grupy Szymon Gieleciński i Ustyna Maksysko wygłosili przemówienia w których podsumowali naszą pracę nad filmem ukazującym zrozumienie tematu głównego projektu, pamięci dla ofiar totalitaryzmów. Po części oficjalnej mogliśmy porozmawiać z innymi uczniami podczas zorganizowanego lunchu w iście królewskich warunkach.

O czym był projekt? W czasie spotkań projektowych rozbudzaliśmy swoją ciekawość badawczą, przyglądaliśmy się integralności nauki i interakcji między jej różnymi dziedzinami, poznawaliśmy warsztat pracy historyków, archiwistów, genetyków, archeologów i antropologów. W archiwach przyglądaliśmy się jak wygląda proces pracy nad dokumentami, aby z różnych kart papieru odczytać wiadomości, które mogą pomóc odnaleźć ofiary zbrodni hitlerowskich i komunistycznych. Z archeologami rozmawialiśmy o trudności prowadzenia prac w terenie w jaki sposób współpracują ze specjalistami z zakresu medycyny sądowej i antropologii. Dowiedzieliśmy się, że odnalezienie ofiar totalitaryzmów to tylko część działań. Później do pracy przystępują genetycy, którzy pobierają próbki DNA i porównują je w specjalnej bazie z innymi próbkami pobranymi od rodzin ofiar, od rodzin, które nadal poszukują swoich bliskich. Zwieńczeniem procesu identyfikacji jest wręczenie rodzinom ofiar not identyfikacyjnych potwierdzających tożsamość ich bliskich. Na ten moment czekali nawet kilkadziesiąt lat.

Co nam dał ten projekt oprócz wiedzy? Dał nam również otwarcie się na pamięć o bohaterach tamtych lat, o ich trudnych wyborach, których aktualnie może nie rozumiemy, gdyż świat się zmienia, należy się im jednak szacunek i pamięć za oddanie życia dla naszej wolności.

Link do naszej etiudy filmowej