Co chcemy czytać? Wyniki ankiety potrzeb czytelniczych [NPRCz 2.0]

W związku z otrzymaniem przez szkołę dofinansowania na zakup książek w ramach "Narodowego Programu Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025" przeprowadzono ankietę mającą na celu zbadanie potrzeb czytelniczych użytkowników biblioteki XXXVIII LO im. Stanisława Kostki-Potockiego w ZS nr 79 w Warszawie. Ankietę mogli wypełnić uczniowie oraz kadra pedagogiczna.

Ankieta składała się z dwóch pytań:

1. Jakimi gatunkami/rodzajami literatury jesteś najbardziej zainteresowany/a? Które z nich najchętniej wypożyczyłbyś/abyś z biblioteki? [można była zaznaczyć dowolną liczbę gatunków z listy do wyboru]
2. Jakie książki poleciłbyś/abyś koleżance/koledze? Wpisz tytuł, autora lub nazwę cyklu. [pytanie otwarte]

Ankietę wypełniło 76 osób, z czego 56 udzieliło odpowiedzi na pytanie otwarte.

Największym zainteresowaniem wśród czytelników cieszą się kryminały, thrillery i powieści sensacyjne (43 odpowiedzi). Na drugim miejscu ex aequo znalazła się literatura przygodowa oraz literatura młodzieżowa/young adult (po 24 odpowiedzi). Popularnością cieszą się także komiksy i powieści graficzne (19 odpowiedzi). Najmniej osób chciałoby wypożyczać i czytać poezję.

Wśród najpopularniejszych tytułów i autorów królowały książki z szeroko pojętego i dynamicznie rozwijającego się w ostatnim czasie gatunku "young adult" (np. seria "Rodzina Monet" Weroniki Marczak, seria "Flawless" Marty Łabęckiej), fantasy (Andrzej Sapkowski, George R.R. Martin, Robert M. Wegner, Radek Rak, Neil Gaiman) oraz powieści sensacyjne/horrory/thrillery (Lee Child, Graham Masterton, Stephen King). Nową, obiecującą modą czytelniczą, jest literatura japońska: zarówno manga (Gege Akutami, Kafka Asagiri/Sango Harukawa), jak i literatura piękna (Osamu Dazai, Toshikazu Kawaguchi, Yōko Ogawa).