nowości wydawnicze - kwiecień 2022

Czy czarne dziury okażą się portalem do innego świata?

Czarne dziury to dwa eseje, które są zapisem, popularnych wykładów wygłoszonych przez Stevena Hawkinga w BBC na początku 2016 roku.

Z teorii Einsteina wynika, że czarne dziury bezpowrotnie pochłaniają wszystko, co przekracza ich horyzont. Hawking opisuje te zagadnienia językiem zrozumiałym dla zwykłego czytelnika, który chciałby poznać tego typu kosmiczne zagadki.

*** 

Polska miała jeden z najlepszych systemów planowania przestrzennego w Europie, a wiele krajów podpatrywało go i wdrażało u siebie. Tak było przed wojną. W nowej Polsce nikt nie planuje ani centralnie, ani przestrzennie.

Bo planowanie przestrzenne jest nudne i sprowadza się do ustaw, przepisów, szkiców i terminologii. Zamiast planowania mamy więc wszechobecny chaos. Filip Springer uparł się jednak i postanowił znaleźć w tym szaleństwie jakąś metodę. Przy okazji określił też nową jednostkę chorobową – pastelozę.

I tak z pozornie nudnego zagadnienia powstała pasjonująca opowieść o kraju, w którym żyjemy, i ludziach, którzy tworzą naszą rzeczywistość. Trochę straszna, ale i czasami śmieszna. To historia o ładzie przestrzennym, czyli o czymś, „o czym każdy w Polsce słyszał, ale nikt od dawna tego nie widział”.

***

Simona Kossak znała Puszczę od podszewki, w końcu mieszkała w niej 30 lat. Wiedziała o niej niemal wszystko, kochała ją i broniła za wszelką cenę. Ale nie tylko. Była też czułą mamką wielu dzikich zwierząt i odchowała ich niemało: łosie, lisy, sarny, borsuki, dziki, kruka, bociany, żeby wymienić tylko kilka gatunków. Starała się przywrócić je naturze, puszczy.

Napisała Sagę Puszczy Białowieskiej, opowiedziała jej historię od czasów prehistorycznych po wydarzenia najnowsze. W książce króluje przyroda – piękna, fascynująca i zagrożona.

To opowieść ważna nie tylko dla miłośników przyrody, ale która powinna wejść w skład polskiego kanonu kulturowego, stanowi bowiem połączenie refleksji humanistycznej z troską o dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe.

***

Dlaczego Sherlock Holmes uważany jest za najlepszego detektywa wszechczasów?

Dlaczego jest to postać uwielbiana przez czytelników do dzisiaj i stanowi inspirację dla niezliczonych filmów i seriali?

Może lektura oryginalnego tekstu pomoże odpowiedzieć na te pytania.

Każde opowiadanie to zupełnie nowa zagadka do rozwiązania. Żeby ją rozwikłać, Sherlock Holmes korzysta ze swoich zdolności: dedukcji, logicznego myślenia i spostrzegawczości.