Światowy Dzień Książki

23 kwietnia 2021

obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnistwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

Drodzy Czytelnicy!

Zapraszam Was do działania polegającego na przygotowaniu grzbietów książek, które ozdobią wejście do biblioteki. Grzbiet przygotujcie z tektury lub bloku technicznego. Powinien być on prostokątny o wymiarach nie przekraczających 6 cm x 30 cm. Na grzbiecie powinien być widoczny tytuł książki. Ozdobienie grzbietu pozostawiam Wasze inwencji twórczej.

Działajcie! Swoje prace z załączoną kartką z imieniem i nazwiskiem przynoście do szkoły i zostawiajcie u panów na portierni.

Powodzenia!

Dla wszystkich uczniów, którzy przygotują pracę nagroda w postaci punktów dodatnich, pozytywnych uwag, a w przypadku uczniów klas I-III oceny z edukacji plastycznej.

A teraz trochę historii (za Wikipedia)

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (Międzynarodowy Dzień KsiążkiŚwiatowy Dzień Książki) – po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de CervantesWilliam Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega.

UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który jako pierwsze miasto otrzymał Madryt. Tytuł Światowej Stolicy Książki przyznawany jest co roku przez UNESCO jako wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo.